szkoły ponadgimnazjalne


Idź do treści

Regulamin Praktyk Zawodowych

Nauka zawodu

w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Lublińcu
organizowanych dla uczniów Technikum i Policealnej Szkoły Zawodowej

Podstawa prawna
Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r( Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz.329) wraz ze zmianami.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 lipca 2002r. w sprawie praktycznej nauki zawodu ( Dz.U.Nr 113, poz.998) wraz ze zmianami.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych wraz ze zmianami.
Kodeks Pracy.
Statut Technikum i Policealnej Szkoły Zawodowej.
Postanowienia ogólne:
Praktyki zawodowe organizowane są w celu pogłębienia i zastosowania zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
Praktyki zawodowe słuchaczy/uczniów są organizowane w czasie roku szkolnego , w szczególnych przypadkach( pobyt w szpitalu, nagły wypadek itp. ) również w czasie ferii letnich i zimowych.
Terminy i czas odbywania praktyk zawodowych ustalane są na podstawie programu nauczania praktyk zawodowych dla danego zawodu przez Dyrekcję Szkoły.
Zakres wiadomości i umiejętności nabywanych przez słuchaczy/ uczniów na praktykach zawodowych oraz wymiar godzin praktyk określa program nauczania dla danego zawodu.
Dobowy wymiar godzin zajęć praktyk zawodowych słuchaczy/ uczniów nie może przekraczać 8 godzin. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość przedłużenia dobowego wymiaru godzin zajęć praktyki zawodowej, nie dłużej jednak niż 12 godzin.
Praktyka zawodowa może być organizowana w systemie zmianowym.
Praktyka zawodowa słuchaczy/ uczniów jest prowadzona indywidualnie lub w grupach (uczeń/słuchacz może zorganizować praktykę zawodową we własnym zakresie w swoim miejscu zamieszkania po uzyskaniu zgody Dyrekcji Szkoły). Liczba słuchaczy/ uczniów w grupie powinna umożliwić realizację programu nauczania dla danego zawodu i uwzględniać specyfikę nauczanego zawodu, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy a także warunki lokalowe i techniczne w miejscu odbywania praktyki zawodowej.
Podziału na grupy dokonuje odpowiednio kierownik szkolenia praktycznego, w porozumieniu z podmiotem przyjmującym uczniów/ słuchaczy na praktykę zawodową.
Praktyki zawodowe organizowane u pracodawców są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczenie przez nich pracownicy.
Ostateczna ocena z praktyki jest zatwierdzona przez kierownika szkolenia praktycznego, na podstawie oceny i opinii pracodawcy oraz dzienniczka praktyk prowadzonego przez ucznia / słuchacza w trakcie praktyki zawodowej.
Dokumentacja praktyk zawodowych prowadzona przez ucznia / słuchacza przechowywana jest w szkole u kierownika szkolenia praktycznego.
Obowiązki szkoły w zakresie organizacji praktyki zawodowej:
Kieruje uczniów/ słuchaczy na praktykę zawodową.
Sporządza umowy z podmiotami przyjmującymi uczniów/ słuchaczy na praktykę zawodową.
Kierownik szkolenia praktycznego na tydzień przed odbyciem praktyki zawodowej organizuje spotkanie dla uczniów/ słuchaczy w celu zapoznania z procedurą organizacji i oceniania praktyki zawodowej oraz jej regulaminem.
Kierownik szkolenia praktycznego nadzoruje realizację programu praktyk zawodowych poprzez wyrywkowe kontrole ( w miarę możliwości ) oraz kontakt telefoniczny z pracodawcami bądź opiekunami praktyk.
Współpracuje z podmiotami przyjmującymi uczniów/ słuchaczy na praktykę zawodową oraz ich opiekunami.
Analizuje oceny oraz frekwencję praktyk zawodowych.
W wyjątkowych przypadkach Dyrekcja Szkoły może wystąpić o zwolnienie ucznia/ słuchacza z praktyki( jednak nie dłużej niż 2 dni).
Obowiązki podmiotów przyjmujących uczniów/ słuchaczy na praktykę zawodową:

Zapewniają warunki materialne do realizacji praktyki zawodowej, a w szczególności:
stanowisko szkoleniowe wyposażone w niezbędny sprzęt, urządzenia, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną, uwzględniające wymagania BHP,
dostęp do urządzeń higieniczno- sanitarnych oraz pomieszczeń socjalno- bytowych.
Wyznaczają dla uczniów/ słuchaczy odpowiednich opiekunów praktyk zawodowych.
Zapoznają uczniów/ słuchaczy z organizacją pracy, regulaminem pracy w szczególności w zakresie przestrzegania porządku i dyscypliny pracy oraz przepisami i zasadami BHP.
Realizują program praktyk zawodowych dla danego zawodu dołączony do dokumentacji uczniów/ słuchaczy.
Nadzorują przebieg praktyki zawodowej we współpracy z Kierownikiem Szkolenia Praktycznego.
Sporządzają w razie wypadku podczas praktyki zawodowej dokumentację powypadkową.
Współpracują ze szkołą, powiadamiają szkołę o naruszeniu przez ucznia / słuchacza regulaminu pracy, o niewypełnianiu podstawowych obowiązków i zadań zawartych w programie praktyk zawodowych oraz o nadmiernej absencji ucznia / słuchacza.
Obowiązki ucznia/ słuchacza odbywającego praktykę zawodową:
Uczeń/ słuchacz skierowany na praktykę zawodową powinien posiadać:
dzienniczek praktyki zawodowej
program praktyki
polisę ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Podczas realizacji praktyki zawodowej uczeń/ słuchacz podlega przepisom obowiązującym w zakładzie pracy w którym odbywa praktykę.
Usprawiedliwia nieobecność zgodnie z obowiązującym WSO w szkole, każde usprawiedliwienie należy przedłożyć w zakładzie pracy oraz kierownikowi szkolenia praktycznego( po ukończeniu praktyki zawodowej). Dłuższe nieobecności powyżej 3 dni należy natychmiast zgłosić w szkole, kierownikowi szkolenia praktycznego.
Stosuje się do wskazówek i poleceń opiekuna praktyki oraz pracownika, któremu bezpośrednio podlega.
Sumiennie wykonuje wyznaczoną pracę, utrzymuje stanowisko w należytym porządku i czystości, szanuje powierzony mu sprzęt, urządzenia i narzędzia.
Każdy wypadek nawet błahy, natychmiast zgłasza bezpośrednio przełożonemu.
Za zagubienie, uszkodzenie względnie zniszczenie powierzonego sprzętu, narzędzi, urządzeń – ponosi odpowiedzialność materialną.
Uczeń/ słuchacz zobowiązany jest kulturalnie odnosić się do współpracowników.
Prowadzi dzienniczek praktyki zawodowej, odnotowując w nim wykonywane zadania oraz dodatkowo uzyskane wiadomości i inne ważne informacje. Dzienniczek ten przedkłada opiekunowi praktyki w zakładzie, uzyskując w nim pisemną akceptację oraz opinię o uczniu/ słuchaczu.
Zaliczenie praktyki powinno być potwierdzone w dzienniczku praktyk. Ocena winna uwzględniać następujące kryteria:

  • przestrzeganie dyscypliny pracy,
  • przestrzeganie przepisów BHP,
  • organizacja pracy,
  • samodzielność,
  • jakość wykonywanej pracy,
  • postawa zawodowa.

Odbycie i zaliczenie przez Ucznia/ słuchacza praktyki zawodowej jest warunkiem koniecznym do zaliczenia danego semestru i ukończenia całego cyklu nauki dla danego typu szkoły.
Regulamin praktyk zawodowych przedstawiono Radzie Pedagogicznej Szkół Ponadgimnazjalnych w dniu 21 września 2009 r.


Opracował:
Kierownik Szkolenia Praktycznego
Sylwia Rose

Lubliniec dnia 21.09.2009 r.

HOME | O szkole | Dokumentacja | Nauka zawodu | Komunikaty | Galeria | Ciekawe linki | Mapa witryny


Rok Szkolny 2011-2012 | nieslyszacy@gmail.com

Powrót do treści | Wróć do menu głównego